ОБЕЛЕЖАВАЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ НАСИЉА

Датум: 26. Februar 2021 11:43 Категорија:

У ОШ “Кадињача“ Међународни дан борбе против вршњачког насиља  обележен је од 22-26.фебруара 2021.године.

"Дан розих мајица" обележава се  24.02.2021.године. Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњакаУченик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

На иницијативу Ученичког парламента ученици од 5-8 разреда у матичној школи и издвојеном одељењу  су реализовали разне активности под слоганом „НАСИЉЕ НИЈЕ РЕШЕЊЕ“. Одржана су предавања за ученике, направљени су панои и  флајери са поруком. Носиоци активности су били наставници грађанског васпитања.

Ученици од 1-4 разреда су израдили колаж разгледница са порукама и урадили пано под слоганом „Можеш“.

Све ове активности имале су за циљ промовисање превенције и заштите деце и ученика од насиља и дискриминације и указивање на значај толеранције, емпатије, поштовање права и различитости, развијање сарадње и оснаживања за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата.