Мај 2024

ДАН ШАЛЕ И СМЕХА-ТЕМАТСКИ ДАН

Датум: 01. April 2024 10:18 Категорија: Obaveštenja

Молим за мало пажње: - Часови у првој/ другој смени ће бити скраћени на пола сата.
Ако сте се надали да је ово тачна информација, ипак вас морам разочарати јер је то само првоаприлска шала пошто данас обележавамо Светски дан шале.
То је  дан када  људи  једни другима праве безопасне шале, смицалице и објављују лажне новости.  Циљ шала је  доброћудни и здрав хумор, без вређања. Првоаприлска шала се пласира,  а онај који прави смицалицу у тренутку њеног објављивања, узвикује чувено Априли-ли-ли ...
Порекло овог међународно признатог дана датира још од библијских дана. Шале које су се одвијале 1. априла, такође, датирају из времена древног Рима, док неки сматрају да се прављење шала на туђи рачун везује за Француску и 16. век.
Без обзира на порекло, научници тврде да је смејање одлично за имунитет, јачање мишића, добар рад срца и интелекта. Захваљујући смеху, наш мозак лучи ендорфин, хормон среће, који поправља наше расположење.
Када се смејемо, позитивно делујемо и на људе у својој околини, зато не штедимо на осмеху, већ га несебично поделимо са људима око себе.
Истраживања показују да се деца чешће смеју, чак 400 пута дневно, док се одрасли смеју 15 пута.
Иако је један од најпопуларнијих међународник празника, мало људи зна једну занимљивост да је време за смицалице и шале дозвољено само до дванаест сати  у подне. Каже се да је смех лек, стога и данас, као и сваки наредни дан, смејте се, али само безазленим шалама као што то чинимо и ми данас у школиу оквиру тематског дана.