Мај 2024

ДАН ДОСИТЕЈА ОБРАДОВИЋА

Датум: 10. April 2024 10:56 Категорија: Obaveštenja

Димитрије,касније Доситеј Обрадовић још у раном детињству показивао је жељу за новим знањима .Жељан да што више види и научи, прошао је кроз готово сва важнија културна средишта тадашње Европе. За то време научио је чак десетак страних језика на којима је говорио и писао, а радио је као учитељ,лекар и беседник.
Доситејево образовање и путовања достојни су дивљења и за садашње, а камоли за ондашње прилике. Упознавање са другачијим земљама и културама је код њега отворило нове погледе који су се рефлектовали на његову мисао и рад.
Доситеј није био оригинални писац, нити је то желео да буде. Његова је намера била да покупи мудрост других народа како би је понудио своме , желео је да подстакне добре ствари, невезано за то одакле оне долазе. Био је дубоко уверен у могућност људског моралног васпитања и напретка.
Као наученији и најпросвећенији Србин, постао је први министар просвете, организовао је школе, саветовао је устаничке вође и био Карађорђев лични саветник и секретар. Своје знање је несебично желео да пренесе што већем броју људи, посебно својим сународницима. Доситеј Обрадовић је оснивач Велике школе (1808.), претходнице Београдског универзитета, чиме су постављени темељи развоја модерног образовања у Србији.
Приближио је Србији Европу и свет и отворио прозор за продор нових културних и цивилизацијских тековина.
Ученици наше школе посветили су час српског језика овом великану.